Badania o sztucznej inteligencji (AI)

Dział Analiz Strategicznych PW został członkiem projektu Kreatywna Rewolucja: Analiza Możliwości na PW, którego głównym celem jest eksploracja możliwości wykorzystania modeli generatywnych sztucznej inteligencji stosowanych na uczelni.

Celami szczegółowymi są:

CS1.  Analiza potrzeb nauczycieli akademickich (NA), pracowników nie będących nauczycielami akademickimi (NNA) i studentów związanych z używaniem modeli generatywnych;

CS2. Zmapowanie kompetencji pracowników PW w obszarze budowy i używania modeli generatywnych;

CS3. Diagnoza możliwości wykorzystania modeli generatywnych do poprawy funkcjonowania Politechniki Warszawskiej w obszarze analizy danych w procesach: administracyjnych, zarządczych, dydaktycznych i badawczych;

CS4. Opracowanie katalogu dobrych praktyk wspierających zastosowania SI na Politechnice Warszawskiej.

Zaplanowane działania:

  1. Badanie ankietowe w społeczności PW (zakończone)
  2. Wyłonienie pionierów i pionierek generatywnych modeli na PW
  3. Współpraca z pionierami i testowanie narzędzi gen-AI
  4. Badania społeczne
  5. Opracowanie katalogu dobrych praktyk dla społeczności PW.

 

Projekt opiera się na wieloaspektowym procesie eksploracji możliwości wykorzystania generatywnej Sztucznej Inteligencji do poprawy funkcjonowania Politechniki Warszawskiej. Analiza przeprowadzona zostanie na dwóch poziomach:

  1. jednostki PW – gotowości członków społeczności akademickiej do korzystania narzędzi SI w pracy zawodowej, pracy badawczej lub studiowaniu;
  2. Całej instytucji - gotowości do wdrożenia rozwiązań SI pod kątem możliwości technicznych, organizacyjnych oraz kulturowych.

 

W wyniku przeprowadzonych badań powstała analiza potrzeb osób pracujących, studiujących i doktoryzujących się na PW, dotycząca używania generatywnej sztucznej inteligencji. Dodatkowo, przeprowadzony został przegląd wybranych uczelni pod kątem zasad używania AI, jakie promują wśród swoich społeczności. Publikacje można pobrać klikając w okładki.

Projekt jest finansowany w ramach CyberDEMO IDUB PW. Kieruje nim dr hab. Maria Ganzha, prof. uczelni (WMiNI).

Zapraszamy do obserwacji grupy na MS Teams prowadzonej przez Zespół ds. eksploracji i eksploatacji możliwości SI, powołany decyzją Rektora nr 203/2023. Kanał jest poświęconej nowinkom z zakresu narzędzi AI.

Plakaty do pobrania - z klikalnymi linkami:

PL: https://das.pw.edu.pl/content/download/520/3259/file/2024.03.26_PLAKAT_Gen-AI_fin_PL.pdf 

ENG: https://das.pw.edu.pl/content/download/521/3263/file/2024.03.26_PLAKAT_Gen-AI_fin_ENG.pdf