Analizy strategiczne

Zakres zadań Działu Analiz Strategicznych wiąże się z planowaniem i realizacją procesów strategicznych, analizą wskaźników i parametrów realizacji Strategii Rozwoju PW do roku 2030, prowadzeniem badań społecznych w tym zakresie i sprawozdawaniem ze zrealizowanych działań. 

Sprawozdanie Rektora z działalności PW 2022

Okładka Sprawozdania Rektora PW z działalności uczelni w 2022 r.

W niniejszym Sprawozdaniu chcemy przedstawić Państwu wyniki działalności społeczności akademickiej Politechniki Warszawskiej zrealizowane w 2022 r., z których jesteśmy najbardziej dumni. Pokazują one nie tylko efekty podjętych przez PW działań, ale również ogrom wysiłku włożony w ich realizację, który sprawia, że Politechnika Warszawska jest wiodącą Uczelnią techniczną w kraju i Europie.

Logo HR Excellence in Research

Okładka raportu Logo HR Excellence in Research w PW

Na zlecenie Zespołu ds. wdrożenia w Politechnice Warszawskiej zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania dwukrotnie przeprowadziliśmy badanie opinii pracowników PW na temat zgodności zapisów Karty i Kodeksu z praktykami uczelni: w 2018 r. oraz badanie porównawcze w 2022 r.

Analiza posłużyła do opracowania strategii HR dla Politechniki Warszawskiej oraz przygotowania dokumentacji aplikacyjnej do Logo HR Excellence in Research, które zostało przyznane Politechnice Warszawskiej w 2019 r., a także przedłużone w roku 2023. Więcej informacji w raporcie badawczym.

Monitoring trendów edukacyjnych

Okładka raportu Monitoring trendów edukacyjnych

W raporcie omówiono najciekawsze z perspektywy uczelni technicznej oraz uczelni badawczej innowacyjne formy kształcenia: problem-based learning, research-based learning, formy zdalne i mieszane (blended learning) a także inne formy, jak np. flipped classrom, wirtualne laboratorium, aplikacje, gry symulacyjne, filmy decyzyjne , a także przykłady stosowania otwartych zasobów (tj. otwarty dostęp do źródeł umożliwiających samodzielną naukę, często również osobom spoza uczelni).

Świadome studiowanie na PW

Okładka raportu "Świadome studiowanie na PW"

Badanie, w wyniku którego powstał raport "Świadome studiowanie na PW", zleciło Stowarzyszenie Studentów BEST. Wyniki zaprezentowane zostały na konferencji z okazji 30-lecia Stowarzyszenia. Wnioski zamieszczone w raporcie stanowiły temat wyjściowy zorganizowanego panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięli: dr hab. Inż. Janusz Walo prorektor ds. Studenckich, Aleksandra Martynowicz przewodnicząca Komisji Dydaktycznej w Samorządzie Studentów PW, Ewa Kluczek-Woźniak coach i doradca kariery w Biurze Karier PW, Dariusz Parzych zastępca kierownika Działu Badań i Analiz w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW, Piotr Herman dyrektor zarządzający Materna Communications.

Diagnoza potrzeb pracodawców i instytucji współpracujących z Politechniką Warszawską

Okładka raportu "Diagnoza potrzeb pracodawców i instytucji współpracujących z PW 2018/2019"

Uczelniana Rada ds. Jakości Kształcenia zleciła realizację diagnozy potrzeb pracodawców i instytucji współpracujących z PW w zakresie współpracy oraz identyfikacja barier współpracy. W rezultacie powstał raport „Diagnoza potrzeb pracodawców i instytucji współpracujących z PW 2018/2019”, opracowany w ramach projektu „NERW PW. Nauka – Edukacja – Rozwój – Współpraca” (POWER, 2018)

Potrzeby i oczekiwania młodych naukowców związane z rozwojem zawodowej kariery naukowej. Badania społeczne towarzyszące ERAdays

Okładka raportu "Potrzeby i oczekiwania młodych naukowców związane z rozwoje zawodowej kariery naukowej"

Na zlecenie Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN przeprowadzono diagnozę potrzeb i oczekiwań młodych naukowców związanych z dostępem do narzędzi wspierających rozwój zawodowej kariery naukowej i kształceniem kompetencji społecznych. Badania towarzyszyły wydarzeniu ERAdays. Wyniki badania i raport zostały zaprezentowane m.in. na Kongresie Doktoranckich Porozumień Lokalnych we Wrocławiu (24-26.10.2019)

Formy współpracy Politechniki Warszawskiej z pracodawcami jej absolwentów

Okładka raportu "Formy współpracy PW z pracodawcami jej absolwentów"

Raport „Formy współpracy Politechniki Warszawskiej z pracodawcami jej absolwentów”, opracowany w ramach projektu „Podniesienie jakości zarządzania Politechniką Warszawską” (POKL, 2014), miał na celu identyfikację mocnych i słabych stron współpracy z biznesem, wyróżnienie szans i zagrożeń, jakie mogą spotkać partnerstwo na etapie jego projektowania, realizacji i ewaluacji. Badanie przygotowano na zlecenie Uczelnianej Rady ds. Jakości Kształcenia.

Badania społeczne w zakresie jakości kształcenia w Politechnice Warszawskiej

Okładka raportu Badania społeczne w zakresie jakości kształcenia w PW

Raport „Badania społeczne w zakresie jakości kształcenia w Politechnice Warszawskiej” zawiera przegląd badań jakości kształcenia i ich znaczenia w podnoszeniu jakości kształcenia na uczelniach w Polsce i na świecie. Powstał w ramach projektu „Podniesienie jakości zarządzania Politechniką Warszawską” (POKL, 2014)