Rynek pracy
PW jako dobry pracodawca - benefity dla kandydatów
Przygotowaliśmy opracowanie dla osób zainteresowanych rozpoczęciem pracy na Politechnice Warszawskiej. Dzięki bogatej ofercie wielu jednostek w PW można zapoznać się z szeregiem benefitów i dodatków do wynagrodzenia. Katalog do pobrania znajduje się tutaj.
Click here for English version of catalog about candidate benefits at our University.
Pracodawca dla inżyniera 2024
Ukończyliśmy kolejne badanie z cyklu Pracodawca dla inżyniera, realizowane dla Stowarzyszenia BEST. Raport, przedstawiony w formie prezentacji na Gali Inżynierskich Targów Pracy, pokazuje pierwsze doświadczenia osób studiujących na rynku pracy. Jakie są ich pierwsze zawodowe wybory i możliwości? Jaki odsetek pracuje w trakcie studiów i jak sobie z tym radzą? Na co zwracają uwagę przy wyborze pracodawcy? O tym w zamieszczonym raporcie z 2024 roku.
Metody wspierające rozwój innowacyjności, przedsiębiorczości i kreatywności studentów w kształceniu w obszarze wzornictwa przemysłowego
Raport „Metody wspierające rozwój innowacyjności, przedsiębiorczości i kreatywności studentów w kształceniu w obszarze wzornictwa przemysłowego” jest rezultatem badania "Identyfikacja i analiza działań wspierających rozwój innowacyjności, przedsiębiorczości i kreatywności studentów PW w kształceniu w obszarze wzornictwa przemysłowego". Założonym celem było wyróżnienie działań wspierających kształcenie w obszarze wzornictwa przemysłowego w programach kształcenia, działaniach PW i jej jednostek w roku akademickim 2015/2016 .
Dlaczego tacy jesteśmy? Identyfikacja czynników kształtujących polskie pokolenia Y i Z
W publikacji monograficznej "Przedsiębiorczość i zarządzanie talentami - wybrane zagadnienia" pojawił się artykuł Magdy Matysiak z naszego Działu "Dlaczego tacy jesteśmy? Identyfikacja czynników kształtujących polskie pokolenia Y i Z" (s. 147-161). Jego tematem jest geneza różnic pomiędzy pokoleniami Y i Z. Artykuł opublikowano w ramach projektu „Global Entrepreneurial Talent Management 3” (GETM3 - Horyzont 2020).
Determinants of entrepreneurial intentions at universities. Warsaw University of Technology Case
Artykuł Determinants of entrepreneurial intentions at universities. Warsaw University of Technology Case (Parzych D., Müller A.) został zaprezentowany na na Global Entrepreneurial Talent Management Academic Conference (17.04.2018) w Warszawie i był jednym z efektów projektu „Global Entrepreneurial Talent Management 3” (GETM3 - Horyzont 2020).
Differences in understanding of entrepreneurship depending on cities’ population
W ramach projektu „Global Entrepreneurial Talent Management 3” (GETM3 - Horyzont 2020) powstał artykuł naukowy, identyfikujący różnice w rozumieniu przedsiębiorczości z perspektywy regionalnej. Rezultaty zostały przedstawione na konferencji The 12th International Days of Statistics and Economics (6-8.09.2018) w Pradze. Publikacja: Walczak Renata, Wycisk Aleksandra, Modrzejewska Katarzyna [i in.], Differences In Understanding Of Entrepreneurship Depending On Cities’ Population [w:] “The 12th International Days of Statistics and Economics, Conference Proceedings”, Löster Tomáš, Pavelka Tomas (red.), 2018, s. 1952-1961.
Rynek pracy na Mazowszu w kontekście kształcenia na uczelni technicznej 2018
W ramach projektu „NERW PW. Nauka – Edukacja – Rozwój – Współpraca” powstał raport „Rynek pracy na Mazowszu w kontekście kształcenia na uczelni technicznej – 2018". Celem badania była diagnoza pożądanych przez pracodawców kompetencji pracowników w kontekście zmian na rynku pracy związanych z rozwojem nowych technologii, cyfryzacją i automatyzacją procesów gospodarczych oraz zmianami demograficznymi.
Rynek pracy na Mazowszu w kontekście kształcenia na uczelni technicznej 2019
To kolejny raport w ramach projektu "NERW PW. Nauka - Edukacja - Rozwój - Współpraca". W 2019 r. przeprowadziliśmy diagnozę potrzeb pracodawców w zakresie współpracy z uczelnią techniczną. Sformułowane rekomendacje oraz prognozy przyczyniają się do planowania zmian w kształceniu na Wydziałach Politechniki Warszawskiej
Pracodawca dla inżyniera 2020
Celem głównym badania „Pracodawca dla Inżyniera” w 2020 r. było poznanie doświadczeń oraz oczekiwań studentów związanych z rynkiem pracy. Rezultatem jest publikcja raportu „Pracodawca dla Inżyniera 2020", zawierającego wyniki badania przeprowadzonego w okresie styczeń-marzec 2020 r. w ramach plebiscytu Pracodawca dla Inżyniera, odbywającego się z okazji 27. Inżynierskich Targów Pracy.
Sytuacja zawodowa absolwentów uczelni technicznych w województwie mazowieckim w pierwszych latach po uzyskaniu dyplomu
Celem badania była diagnoza sytuacji zawodowej absolwentów PW w pierwszych latach po uzyskaniu dyplomu. W wyniku przeprowadzonych prac badawczych opracowano raport „Sytuacja zawodowa absolwentów uczelni technicznych w województwie mazowieckim w pierwszych latach po uzyskaniu dyplomu”, który został zaprezentowany środowisku akademickiemu w celu dokonania dalszych pogłębionych analiz służących podnoszeniu jakości kształcenia w Politechnice Warszawskiej.
Wynagrodzenia i pozapłacowe aspekty motywacyjne z perspektywy wyboru ścieżki zawodowej osób studiujących
Celem badania była diagnoza poziomu przeciętnych wynagrodzeń oraz pozapłacowych aspektów motywacyjnych w obszarach zawodowych interesujących dla osób studiujących na PW. W oparciu o dane BDL GUS, Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych, badania Działu i analizę badań prowadzonych przez serwis Pracuj.pl powstał raport „Wynagrodzenia i pozapłacowe aspekty motywacyjne...”, który został przekazany i zaprezentowany środowisku akademickiemu (na Radach Wydziałów poszczególnych jednostek), w celu dokonania dalszych pogłębionych analiz służących podnoszeniu jakości kształcenia w Politechnice Warszawskiej.
Wpływ pandemii COVID-19 na rynek pracy na Mazowszu, w tym wśród studentów i absolwentów uczelni technicznych
Celem głównym badania była diagnoza stanu rynku pracy województwa mazowieckiego w 2021 r., na który w znaczący sposób wpływała pandemia COVID-19. Raport "Wpływ pandemii COVID-19 na rynek pracy na Mazowszu..." analizuje te aspekty w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego, dane pozyskane z badań prowadzonych przez Dział (Monitoring Karier Zawodowych Absolwentów 2021, badanie Pracodawca dla inżyniera 2021), oraz z Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).
Pracodawca dla inżyniera 2021
"Pracodawca dla inżyniera 2021" to badanie ponownie zlecone przez Stowarzyszenie Studentów BEST. Przeprowadziliśmy je, aby poznać doświadczenia osób studiujących na rynku pracy oraz ich oczekiwania związane z rozwojem zawodowym. Raport zaprezentowano w ramach 27. edycji projektu Inżynierskie Targi Pracy (30-31 marca 2021).
Rynek pracy na Mazowszu w kontekście kształcenia na uczelni technicznej 2019-2022
Raport „Diagnoza sytuacji osób młodych na rynku pracy województwa mazowieckiego w latach 2019-2022” przedstawia przekrojową analizę opartą o dane Głównego Urzędu Statystycznego, Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) i trzy edycje badania "Pracodawca dla inżyniera". Celem głównym badań, które podsumowuje raport, była diagnoza sytuacji osób młodych na rynku pracy województwa mazowieckiego w latach 2019-2022.
Pracodawca dla inżyniera 2022
Kolejną już analizę pierwszych kroków osób studiujących na rynku pracy przeprowadziliśmy dla Stowarzyszenia Studentów BEST. W efekcie badania zaprezentowano raport "Pracodawca dla Inżyniera 2022" oraz ranking pracodawców wskazanych przez badane osoby studiujące.
Sytuacja zawodowa studentów i absolwentów uczelni technicznych, w tym wpływ pandemii COVID-19 na rynek pracy na Mazowszu
Raport „Sytuacja zawodowa studentów i absolwentów uczelni technicznych, w tym wpływ pandemii COVID-19 na rynek pracy na Mazowszu” jest ostatnią publikacją z cyklu Rynek pracy na Mazowszu w kontekście kształcenia na uczelni technicznej. Celem wieloletnich badań była coroczna diagnoza sytuacji osób młodych na rynku pracy województwa mazowieckiego. Niniejszy raport jest analizą sytuacji rynku pracy absolwentów w 2022 r.
Pracodawca dla inżyniera 2023
Celem głównym badania "Pracodawca dla Inżyniera" było poznanie losów, doświadczeń studentów związanych z pierwszymi krokami na rynku pracy. Zamawiającym było Stowarzyszenie Studentów BEST, a w wyniku prac badawczych powstał raport "Pracodawca dla Inżyniera 2023" oraz ranking pracodawców.