GOSPOSTRATEG: Zrównoważony rozwój województwa mazowieckiego

Seria „Rozwój województwa mazowieckiego: różnice regionalne i podregionalne” prezentuje analizy pomocnicze i dokumenty robocze wykonane w związku z pracami badawczymi prowadzonymi w ramach projektu "Zrównoważony rozwój województwa mazowieckiego w nowym układzie jednostek NUTS2 i NUTS3. Poziom metropolitalny, regionalny i podregionalny". Projekt był realizowany w latach 2019-2020 przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Szkołę Główną Handlową oraz Politechnikę Warszawską i finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Główne prace badawcze służyły opracowaniu nowych oraz dostosowaniu istniejących instrumentów i kierunków polityki rozwojowej realizowanej w obszarze województwa mazowieckiego. W badaniach uwzględniano wyzwania związane z polaryzacyjno-dyfuzyjnym modelem rozwoju województwa mazowieckiego (mocno rozwinięty obszar centralny oraz słabo rozwinięte obszary peryferyjne). Skupiono się na konieczności zwiększenia trwałości polityki rozwojowej w kontekście zmiany klasyfikacji jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS) w województwie mazowieckim (wyłonienie dwóch jednostek NUTS2 – mazowieckiej regionalnej i warszawskiej stołecznej). Ważne było też uwzględnienie nowej perspektywy finansowej UE i konieczności wzmacniania autonomicznych instrumentów polityki rozwojowej wobec wyczerpywania się bezzwrotnej pomocy rozwojowej finansowanej z UE. Potencjał gospodarczy województwa mazowieckiego omówiliśmy w Podsumowaniu raportu z realizacji zadania 1.

W sześciu szkicach pokazujemy nakład dodatkowej pracy poniesionej na potrzeby realizacji głównych prac badawczych, polegający na gruntownej analizie stanu województwa mazowieckiego w czasie projektu. Ta wielowymiarowa analiza obejmuje tematy związane z kapitałem ludzkim, uwarunkowaniami przestrzennymi, ekonomicznymi i innowacjami. Artykuły są dostępne po kliknięciu w okładkę.

Okładka raportu 1, przekierowanie do piku PDF

Rozwój Mazowsza w świetle danych zastanych -
główne koncentracje tematyczne

Okładka raportu 2, przekierowanie do piku PDF

Rozproszenie i koncentracja kapitału
ludzkiego na Mazowszu

Okładka raportu 3, przekierowanie do piku PDF

Dualność przestrzeni województwa
mazowieckiego

Okładka raportu 4, przekierowanie do piku PDF

Wybrane aspekty rozwoju gospodarczego
województwa mazowieckiego

Okładka raportu 5, przekierowanie do piku PDF

Innowacje i internacjonalizacja
w województwie mazowieckim

Okładka raportu 6, przekierowanie do piku PDF

Tendencje w badaniach środowiskowych aspektów
rozwoju regionalnego - analiza bibliometryczna

Analizy dały podstawę do realizacji badań społecznych w projekcie, zarówno jakościowych (wywiady pogłębione z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, ekspertami z zakresu przedsiębiorczości, innowacyjności i rynku pracy województwa mazowieckiego -> raport) jak i ilościowych (sondażu CATI z przedsiębiorcami z regionu województwa mazowieckiego oraz sondażu CAWI z jednostkami samorządu terytorialnego -> raport).

Logotyp projektu Gospostrateg